Meeting Agenda
|
---|
I. Call To Order
|
II. Determine a Quorum
|
III. Pledge of Allegiance to the United States and Texas Flags
|
IV. Moment of Silent Prayer or Reflection
|
V. Board Member Reports
|
V.A. President's Report
|
V.B. Superintendent's Report
|
V.C. Strategic Partners - Aledo Education Foundation, Aledo ISD PTO, AdvoCats Report
|
V.D. Legislative Subcommittee Report
|
V.E. Bond Subcommittee Report
|
V.F. Long Range Facility Planning Subcommittee Report
|
VI. Commendations
|
VI.A. Swearing In of Aledo ISD Trustees
|
VI.B. Bearcats of Character- Fairness: Noah Medley, Aledo High School; Kira Smith, Aledo Learning Center; Ella (Jessica) Ward, Daniel Ninth Grade Center; Natalie Hutson, Aledo Middle School; Landry Kasper, McAnally Middle School; Avery Doss, Annetta Elementary School; Charlotte Kent, Coder Elementary School; Talin Kendrick, McCall Elementary School; Luke Tarrant, Stuard Elementary School; Maylin Renshaw, Vandagriff Elementary School; Ansley Killian, Walsh Elementary School
|
VI.C. Class of 2022 Military Appointments, Aledo High School: Jack Tregellas, U.S. Air Force Academy; Arwen Wise, U.S. Coast Guard Academy.
|
VI.D. UIL Robotics State Qualifiers from Aledo High School: Payton Bierle, Brandon Ferguson, Bud Green, Trevor Hennington, Zana Previte, Johnnie Reed, William Reynolds, Tristan Scott, Cade Stewart and Austin Wichter.
|
VI.E. Visual Arts Scholastic Event (VASE) State Qualifier from Daniel Ninth Grade Campus: Jacquelyn Salee-Blanche.
|
VI.F. Aledo High School Journalism UIL State Academic Competition qualifiers, Tops in Texas Journalism Award winners, and National Scholastic Press Association Pacemaker Award winners for the Ledoian yearbook: Ava Bathurst, Pacemaker winner; Cassidy Cole, UIL state qualifier; Faith Emmitte, Pacemaker winner; Ashlyn Poole, UIL state qualifier, Tops in Texas winner and Pacemaker winner; Madi Poston, Tops in Texas winner and Pacemaker winner; and Taylor Tiberg, Tops in Texas winner and Pacemaker winner.
|
VI.G. Business Professionals of America (BPA) state qualifiers from Aledo High School: Gunnar Allen, Ava Bathurst, Davey Culler, Andrew Gamez, Scarlett Grimes, Luke Mays, Fyn Neeley and Lane Voskamp.
|
VI.H. Health Occupations Students of America (HOSA) state qualifiers from Aledo High School: Liana Abu Tobeh, Shelby Bostick, Gigi Cabello, Skylar Cabrera, Kayleigh Childs, Audrey Hood, Jack McCarty, Lexi McCurley, Ashley Medina, Petey Montoya, Isabelle Morin, Amy Olazaran, Savannah Pike, Raymond Polexi, Emory Rapp, Lily Revard, Grace Rudzinski, Morgan Sehnem, Taylor Smith, Evan Thompson and Riley Voncina.
|
VI.I. Academic All-State team members from Aledo High School: Michael Birdwell, Cole Bohnen, Daniel Bunting, Austin Connor, Emma Davis, Jack Green, Evan Morrow and Lincoln Thompson for wrestling; Jack Connor, Daniel Sohn, Trever Darton, Ethan Pierce, Grant Pangle, Troy Connelly, Camden Yielding, Cody Pokrifcsak and Peyton Wiggins for boys basketball; Abby Morrison and Sophie Smith for girls basketball; Jace Sims and James Spriggs for boys soccer, Payton Adams, Emma Bathurst, Ashlyn Laughley, Emma Davis and Madison Jones for girls soccer; Katie Siddons, Georgia Posey and Payton Bierle for girls tennis.
|
VI.J. FFA state Career Development Events (CDE) qualifiers from Aledo High School: Abby Vozeh, Jud Voight, Adelaide Martin and Gabby Shultz in Floriculture ; Madison Lear, Kate Bettencourt, Jayda Schwartz and Maddie Gass in Veterinary Science; Sophia Merrill, Kaylee Hopkins, Rebecca Sullivan and Samantha Sullivan in Nursery/Landscape; Aidan Hicks, Layne Saldana, Dylan Sweatt and Endria Williams in Milk Quality.
|
VI.K. Circle of Greatness Honorees- Debbie Henrietta, Mandi Dietz, Mike Mancini, and Laurie Harrison
|
VI.L. New Bearcat Leadership Team Members: Christy Tolbert, Associate Principal Aledo Childhood Academy; Margaret Bloodworth, Special Programs Director; Thien Huynh, Instructional Technology Coordinator; Deanne Torres, Math Coordinator; Cathy Williams, Instructional Specialist; Paula Vidaurri, Instructional Specialist; Michelle Whitehead, Instructional Specialist
|
VII. Campus Presentation - Stuard Elementary
|
VIII. Public Comment on Non-Agenda Item
|
IX. Public Comment on Agenda Item
|
X. Consent Agenda
|
X.A. Consider Approval of Board Minutes
|
X.B. Consider Approval of Monthly Financial Reports
|
X.C. Certification of Cybersecurity Awareness Training for 2021-2022 School Year
|
XI. Communication Items
|
XI.A. District Instructional Focus
|
XI.A.1. Featured Collaborative Team: McAnally Intermediate 6th Grade Science Team- Paige Park, Luke Campbell, Kate Thomas, and Joni Myres
|
XI.B. 2019 Bond Update
|
XI.C. Health I Curriculum
|
XII. Action Items
|
XII.A. Consider Approval of Audit Firm Engagement Letter for 2021-2022 Fiscal Year District Audit
|
XII.B. Consider Approval of Change Order for 2019 Bond Project Aledo ISD Early Childhood Academy
|
XII.C. Consider Participation in TASB Energy Cooperative Fixed Rate Fuel Program and Possible Fixed Rate Fuel Contract
|
XIII. Executive Session
|
XIII.A. Section 551.074 - Personnel Matters- The Board will discuss the appointment, employment, evaluation, reassignment, duties, discipline, or dismissal of public employees or officials. (This may involve consultation with attorney as permitted under Section 551.071)
|
XIII.A.1. Superintendent Performance Update
|
XIII.A.2. Board Officer Qualifications
|
XIII.B. Section 551.071 - Consultation with Attorney- The Board will discuss and receive legal advice from its attorney on matters which should be confidential under Texas Government Code Section 551.071: Contemplated Litigation and Settlement Offers
|
XIII.C. Section 551.072 - Deliberation Regarding Real Property- The Board will discuss the purchase, exchange, lease or value of real property. (This may involve consultation with attorney as permitted under section 551.071)
|
XIII.D. Section 551.0821 - School Board- The Board will discuss personally identifiable information about a public school student.
|
XIV. Action Items
|
XIV.A. Consider authorization of Superintendent to negotiate final terms of possible settlement of construction claims and to execute any required documents
|
XIV.B. Consider Approval of Board Officer Nominees
|
XV. Trustee Comments/Acknowledgments
|
XVI. Adjourn
|
Agenda Item Details
Reload Your Meeting
|
||
---|---|---|
Meeting: | May 17, 2022 at 6:00 PM - Regular Meeting | |
Subject: |
I. Call To Order
|
|
Presenter: |
Hoyt Harris, President
|
|
Subject: |
II. Determine a Quorum
|
|
Subject: |
III. Pledge of Allegiance to the United States and Texas Flags
|
|
Subject: |
IV. Moment of Silent Prayer or Reflection
|
|
Presenter: |
Hoyt Harris, President
|
|
Subject: |
V. Board Member Reports
|
|
Subject: |
V.A. President's Report
|
|
Presenter: |
Hoyt Harris, President
|
|
Subject: |
V.B. Superintendent's Report
|
|
Presenter: |
Susan K. Bohn, Superintendent
|
|
Subject: |
V.C. Strategic Partners - Aledo Education Foundation, Aledo ISD PTO, AdvoCats Report
|
|
Presenter: |
Jennifer Taylor, Trustee
|
|
Subject: |
V.D. Legislative Subcommittee Report
|
|
Presenter: |
Forrest Collins, Secretary
|
|
Subject: |
V.E. Bond Subcommittee Report
|
|
Presenter: |
Jessica Brown, Vice President
|
|
Subject: |
V.F. Long Range Facility Planning Subcommittee Report
|
|
Presenter: |
David Lear, Trustee
|
|
Subject: |
VI. Commendations
|
|
Subject: |
VI.A. Swearing In of Aledo ISD Trustees
|
|
Subject: |
VI.B. Bearcats of Character- Fairness: Noah Medley, Aledo High School; Kira Smith, Aledo Learning Center; Ella (Jessica) Ward, Daniel Ninth Grade Center; Natalie Hutson, Aledo Middle School; Landry Kasper, McAnally Middle School; Avery Doss, Annetta Elementary School; Charlotte Kent, Coder Elementary School; Talin Kendrick, McCall Elementary School; Luke Tarrant, Stuard Elementary School; Maylin Renshaw, Vandagriff Elementary School; Ansley Killian, Walsh Elementary School
|
|
Subject: |
VI.C. Class of 2022 Military Appointments, Aledo High School: Jack Tregellas, U.S. Air Force Academy; Arwen Wise, U.S. Coast Guard Academy.
|
|
Subject: |
VI.D. UIL Robotics State Qualifiers from Aledo High School: Payton Bierle, Brandon Ferguson, Bud Green, Trevor Hennington, Zana Previte, Johnnie Reed, William Reynolds, Tristan Scott, Cade Stewart and Austin Wichter.
|
|
Subject: |
VI.E. Visual Arts Scholastic Event (VASE) State Qualifier from Daniel Ninth Grade Campus: Jacquelyn Salee-Blanche.
|
|
Subject: |
VI.F. Aledo High School Journalism UIL State Academic Competition qualifiers, Tops in Texas Journalism Award winners, and National Scholastic Press Association Pacemaker Award winners for the Ledoian yearbook: Ava Bathurst, Pacemaker winner; Cassidy Cole, UIL state qualifier; Faith Emmitte, Pacemaker winner; Ashlyn Poole, UIL state qualifier, Tops in Texas winner and Pacemaker winner; Madi Poston, Tops in Texas winner and Pacemaker winner; and Taylor Tiberg, Tops in Texas winner and Pacemaker winner.
|
|
Subject: |
VI.G. Business Professionals of America (BPA) state qualifiers from Aledo High School: Gunnar Allen, Ava Bathurst, Davey Culler, Andrew Gamez, Scarlett Grimes, Luke Mays, Fyn Neeley and Lane Voskamp.
|
|
Subject: |
VI.H. Health Occupations Students of America (HOSA) state qualifiers from Aledo High School: Liana Abu Tobeh, Shelby Bostick, Gigi Cabello, Skylar Cabrera, Kayleigh Childs, Audrey Hood, Jack McCarty, Lexi McCurley, Ashley Medina, Petey Montoya, Isabelle Morin, Amy Olazaran, Savannah Pike, Raymond Polexi, Emory Rapp, Lily Revard, Grace Rudzinski, Morgan Sehnem, Taylor Smith, Evan Thompson and Riley Voncina.
|
|
Subject: |
VI.I. Academic All-State team members from Aledo High School: Michael Birdwell, Cole Bohnen, Daniel Bunting, Austin Connor, Emma Davis, Jack Green, Evan Morrow and Lincoln Thompson for wrestling; Jack Connor, Daniel Sohn, Trever Darton, Ethan Pierce, Grant Pangle, Troy Connelly, Camden Yielding, Cody Pokrifcsak and Peyton Wiggins for boys basketball; Abby Morrison and Sophie Smith for girls basketball; Jace Sims and James Spriggs for boys soccer, Payton Adams, Emma Bathurst, Ashlyn Laughley, Emma Davis and Madison Jones for girls soccer; Katie Siddons, Georgia Posey and Payton Bierle for girls tennis.
|
|
Subject: |
VI.J. FFA state Career Development Events (CDE) qualifiers from Aledo High School: Abby Vozeh, Jud Voight, Adelaide Martin and Gabby Shultz in Floriculture ; Madison Lear, Kate Bettencourt, Jayda Schwartz and Maddie Gass in Veterinary Science; Sophia Merrill, Kaylee Hopkins, Rebecca Sullivan and Samantha Sullivan in Nursery/Landscape; Aidan Hicks, Layne Saldana, Dylan Sweatt and Endria Williams in Milk Quality.
|
|
Subject: |
VI.K. Circle of Greatness Honorees- Debbie Henrietta, Mandi Dietz, Mike Mancini, and Laurie Harrison
|
|
Subject: |
VI.L. New Bearcat Leadership Team Members: Christy Tolbert, Associate Principal Aledo Childhood Academy; Margaret Bloodworth, Special Programs Director; Thien Huynh, Instructional Technology Coordinator; Deanne Torres, Math Coordinator; Cathy Williams, Instructional Specialist; Paula Vidaurri, Instructional Specialist; Michelle Whitehead, Instructional Specialist
|
|
Subject: |
VII. Campus Presentation - Stuard Elementary
|
|
Presenter: |
Ron Shelton, Stuard Elementary Principal
|
|
Subject: |
VIII. Public Comment on Non-Agenda Item
|
|
Presenter: |
Hoyt Harris, President
|
|
Subject: |
IX. Public Comment on Agenda Item
|
|
Presenter: |
Hoyt Harris, President
|
|
Subject: |
X. Consent Agenda
|
|
Presenter: |
Hoyt Harris, President
|
|
Subject: |
X.A. Consider Approval of Board Minutes
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
X.B. Consider Approval of Monthly Financial Reports
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
X.C. Certification of Cybersecurity Awareness Training for 2021-2022 School Year
|
|
Presenter: |
Brooks Moore, Director of Technology
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
XI. Communication Items
|
|
Subject: |
XI.A. District Instructional Focus
|
|
Presenter: |
Shelly Morrill, Liz Garcia, Natalie Garrett; Instructional Specialist
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
XI.A.1. Featured Collaborative Team: McAnally Intermediate 6th Grade Science Team- Paige Park, Luke Campbell, Kate Thomas, and Joni Myres
|
|
Subject: |
XI.B. 2019 Bond Update
|
|
Presenter: |
Tyler Boswell, Director of Construction and Facilities
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
XI.C. Health I Curriculum
|
|
Presenter: |
Scott Kessel, Executive Director of Student Services
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
XII. Action Items
|
|
Subject: |
XII.A. Consider Approval of Audit Firm Engagement Letter for 2021-2022 Fiscal Year District Audit
|
|
Presenter: |
Earl Husfeld, Chief Financial Officer
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
XII.B. Consider Approval of Change Order for 2019 Bond Project Aledo ISD Early Childhood Academy
|
|
Presenter: |
Earl Husfeld, Chief Financial Officer; Tyler Boswell, Director of Construction and Facilities
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
XII.C. Consider Participation in TASB Energy Cooperative Fixed Rate Fuel Program and Possible Fixed Rate Fuel Contract
|
|
Presenter: |
Earl Husfeld, Chief Financial Officer
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
XIII. Executive Session
|
|
Presenter: |
Hoyt Harris, President
|
|
Subject: |
XIII.A. Section 551.074 - Personnel Matters- The Board will discuss the appointment, employment, evaluation, reassignment, duties, discipline, or dismissal of public employees or officials. (This may involve consultation with attorney as permitted under Section 551.071)
|
|
Subject: |
XIII.A.1. Superintendent Performance Update
|
|
Subject: |
XIII.A.2. Board Officer Qualifications
|
|
Subject: |
XIII.B. Section 551.071 - Consultation with Attorney- The Board will discuss and receive legal advice from its attorney on matters which should be confidential under Texas Government Code Section 551.071: Contemplated Litigation and Settlement Offers
|
|
Subject: |
XIII.C. Section 551.072 - Deliberation Regarding Real Property- The Board will discuss the purchase, exchange, lease or value of real property. (This may involve consultation with attorney as permitted under section 551.071)
|
|
Subject: |
XIII.D. Section 551.0821 - School Board- The Board will discuss personally identifiable information about a public school student.
|
|
Subject: |
XIV. Action Items
|
|
Subject: |
XIV.A. Consider authorization of Superintendent to negotiate final terms of possible settlement of construction claims and to execute any required documents
|
|
Subject: |
XIV.B. Consider Approval of Board Officer Nominees
|
|
Presenter: |
Hoyt Harris, President
|
|
Subject: |
XV. Trustee Comments/Acknowledgments
|
|
Presenter: |
Hoyt Harris, President
|
|
Subject: |
XVI. Adjourn
|
|
Presenter: |
Hoyt Harris, President
|