Meeting Agenda
|
---|
1. CALL TO ORDER
|
2. ROLL CALL
|
3. PLEDGE OF ALLEGIANCE
|
4. APPROVAL OF AGENDA
|
5. WELCOME TO VISITORS
|
6. PUBLIC COMMENT
|
7. CONSENT AGENDA: (Items listed under CONSENT AGENDA are considered to be routine by the School Board and will be approved in one motion unless a Board Member requests that an item be considered separately.)
|
7.A. Approval of the August 23, 2017 Regular Meeting Minutes
|
7.B. Approval of the September 2017 Financial Report
|
7.C. Approval of FY18 Certified Contracts, pending receipt of required documentation: Alyssa Adams (1.0 FTE - Howard Valentine Coffman Cove)
|
7.D. Approval of FY18 Certified Contract Addendums: Denice Spencer
|
7.E. Approval of FY18 Lead Teacher Contracts: Laura Anania, Christine Cook, Chad Dillman, Dawn Jones, Shane Scamahorn, Julie Vasquez
|
7.F. Approval of FY18 Classified Employment:
|
7.F.1. District-wide: Ginger Thomas (Food Service Coordinator), Airica Tripple (Technology Coordinator), Caitlyn Sawyer (Technology Assistant), Sandra Campbell (Library/Resource Clerk), Shane Clark (On-call Fleet & Transportation Mechanic's Assistant), Ronald Rusher (On-call Maintenance Technician/Skilled Laborer), David Matelski (On-call Maintenance Technician/Skilled Laborer), Brent Cason (On-call Maintenance Technician/Skilled Laborer), Neil Thomas (On-call Maintenance Technician/Skilled Laborer), Travis Tripple (On-call Building/Construction Technician)
|
7.F.2. Barry C Stewart Kasaan: Jessica West (Paraprofessional), Felysha Williams (Food Service Worker)
|
7.F.3. Hollis: Tammy Watkins (Intensive Paraprofessional/Clerical Aide), Barbara Moots (Intensive Paraprofessional/Sign Language Interpreter/Intensive Bus Monitor), Cathy Starkweather (Food Service Worker/Custodian)
|
7.F.4. Howard Valentine Coffman Cove: Judy Adamson (Paraprofessional/Food Service Worker), Sheila Carter (Custodial Student Worker)
|
7.F.5. Hyder: Amanda Glover (Paraprofessional), Darien Carson (Food Service Worker)
|
7.F.6. Naukati: Venessa Richter (Paraprofessional/Intensive Paraprofessional), Lisa Howell (Paraprofessional/Intensive Paraprofessional), Paul Howell (Food Service Worker), Robert Deuel (Food Service Worker/Wood Boiler Operator), Charles Russell (Wood Boiler Operator)
|
7.F.7. Port Alexander: Shanna Smith (Paraprofessional), Paul Young (Custodian), Earl Durdle (Maintenance Technician), Star Anania (Food Service Worker)
|
7.F.8. Thorne Bay: Jewell Jennings (Intensive Paraprofessional/Intensive Bus Monitor), Earlene Ingman (Paraprofessional/Intensive Paraprofessional), Suzanne Edson (Paraprofessional/Intensive Paraprofessional), Laura Straight (Food Service Worker/Custodian)
|
7.F.9. Whale Pass: Sarah Vasser (Paraprofessional/Intensive Paraprofessional), Connie Plante (Custodian), Angela Wakefield (Paraprofessional), Kayleena Toman (Food Service Worker/Paraprofessional)
|
8. ADMINISTRATIVE/BOARD REPORTS
|
8.A. Superintendent's Report (Lauren Burch)
|
8.B. Business Contractor's Financial Report Narrative (Lucienne Smith)
|
9. UNFINISHED BUSINESS
|
9.A. Action on Administrative/Board Reports
|
9.B. 2nd Reading, Board Policy 6142.1, Family Life/Sex Education
|
9.C. 2nd Reading, Energy Management Plan
|
9.D. AASB Call for Resolutions
|
10. NEW BUSINESS
|
10.A. Appointment of Student School Board Representative
|
10.B. 1st Reading, Unpaid Meals Policy
|
10.C. 1st Reading, FY18 Classified Handbook Update
|
10.D. 1st Reading, 2017 Policy Updates Recommended by AASB
|
10.E. 1st Reading, BP/AR 6181, Charter Schools/Application Procedure for Starting a Charter School
|
10.F. Approval of Expenditures Exceeding $10,000: Purchase Garn WHS-2000V from Alaska Heat Technologies for $19,018 plus shipping
|
10.G. Resignation: Board of Education Seat 2B
|
11. INFORMATION ITEMS
|
11.A. Letters and Communications
|
11.B. Reports and Information
|
11.B.1. AASB 2016 and 2017 Calendars of Events
|
11.B.2. Calendar of Agenda Items
|
11.B.3. Board Stipend Request
|
11.B.4. Travel Reimbursement Request
|
11.B.5. Cell Phone Stipend Request
|
11.B.6. Advisory School Council Meeting Minutes
|
11.B.6.a. Naukati (September)
|
11.B.6.b. Port Alexander (September)
|
11.B.7. Travel Report (July & August)
|
11.B.8. Principal/Site Reports
|
11.B.8.a. Thorne Bay School
|
11.B.8.b. Barry C Stewart Kasaan, Hollis, Howard Valentine Coffman Cove, Hyder, Naukati, Port Alexander, and Whale Pass Schools
|
12. ADVANCE PLANNING
|
12.A. Planning for Next Board Meeting: 3rd Wednesday is October 18, 2017
|
12.B. 2017 AASB Annual Conference (Anchorage - November 8-12)
|
13. PUBLIC COMMENT
|
14. BOARD COMMENT
|
15. EXECUTIVE SESSIONS
|
16. ADJOURNMENT
|
Agenda Item Details
Reload Your Meeting
|
||
---|---|---|
Meeting: | September 20, 2017 at 5:30 PM - Regular Meeting | |
Subject: |
1. CALL TO ORDER
|
|
Subject: |
2. ROLL CALL
|
|
Subject: |
3. PLEDGE OF ALLEGIANCE
|
|
Subject: |
4. APPROVAL OF AGENDA
|
|
Subject: |
5. WELCOME TO VISITORS
|
|
Subject: |
6. PUBLIC COMMENT
|
|
Subject: |
7. CONSENT AGENDA: (Items listed under CONSENT AGENDA are considered to be routine by the School Board and will be approved in one motion unless a Board Member requests that an item be considered separately.)
|
|
Subject: |
7.A. Approval of the August 23, 2017 Regular Meeting Minutes
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
7.B. Approval of the September 2017 Financial Report
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
7.C. Approval of FY18 Certified Contracts, pending receipt of required documentation: Alyssa Adams (1.0 FTE - Howard Valentine Coffman Cove)
|
|
Subject: |
7.D. Approval of FY18 Certified Contract Addendums: Denice Spencer
|
|
Subject: |
7.E. Approval of FY18 Lead Teacher Contracts: Laura Anania, Christine Cook, Chad Dillman, Dawn Jones, Shane Scamahorn, Julie Vasquez
|
|
Subject: |
7.F. Approval of FY18 Classified Employment:
|
|
Subject: |
7.F.1. District-wide: Ginger Thomas (Food Service Coordinator), Airica Tripple (Technology Coordinator), Caitlyn Sawyer (Technology Assistant), Sandra Campbell (Library/Resource Clerk), Shane Clark (On-call Fleet & Transportation Mechanic's Assistant), Ronald Rusher (On-call Maintenance Technician/Skilled Laborer), David Matelski (On-call Maintenance Technician/Skilled Laborer), Brent Cason (On-call Maintenance Technician/Skilled Laborer), Neil Thomas (On-call Maintenance Technician/Skilled Laborer), Travis Tripple (On-call Building/Construction Technician)
|
|
Subject: |
7.F.2. Barry C Stewart Kasaan: Jessica West (Paraprofessional), Felysha Williams (Food Service Worker)
|
|
Subject: |
7.F.3. Hollis: Tammy Watkins (Intensive Paraprofessional/Clerical Aide), Barbara Moots (Intensive Paraprofessional/Sign Language Interpreter/Intensive Bus Monitor), Cathy Starkweather (Food Service Worker/Custodian)
|
|
Subject: |
7.F.4. Howard Valentine Coffman Cove: Judy Adamson (Paraprofessional/Food Service Worker), Sheila Carter (Custodial Student Worker)
|
|
Subject: |
7.F.5. Hyder: Amanda Glover (Paraprofessional), Darien Carson (Food Service Worker)
|
|
Subject: |
7.F.6. Naukati: Venessa Richter (Paraprofessional/Intensive Paraprofessional), Lisa Howell (Paraprofessional/Intensive Paraprofessional), Paul Howell (Food Service Worker), Robert Deuel (Food Service Worker/Wood Boiler Operator), Charles Russell (Wood Boiler Operator)
|
|
Subject: |
7.F.7. Port Alexander: Shanna Smith (Paraprofessional), Paul Young (Custodian), Earl Durdle (Maintenance Technician), Star Anania (Food Service Worker)
|
|
Subject: |
7.F.8. Thorne Bay: Jewell Jennings (Intensive Paraprofessional/Intensive Bus Monitor), Earlene Ingman (Paraprofessional/Intensive Paraprofessional), Suzanne Edson (Paraprofessional/Intensive Paraprofessional), Laura Straight (Food Service Worker/Custodian)
|
|
Subject: |
7.F.9. Whale Pass: Sarah Vasser (Paraprofessional/Intensive Paraprofessional), Connie Plante (Custodian), Angela Wakefield (Paraprofessional), Kayleena Toman (Food Service Worker/Paraprofessional)
|
|
Subject: |
8. ADMINISTRATIVE/BOARD REPORTS
|
|
Subject: |
8.A. Superintendent's Report (Lauren Burch)
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
8.B. Business Contractor's Financial Report Narrative (Lucienne Smith)
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
9. UNFINISHED BUSINESS
|
|
Subject: |
9.A. Action on Administrative/Board Reports
|
|
Subject: |
9.B. 2nd Reading, Board Policy 6142.1, Family Life/Sex Education
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
9.C. 2nd Reading, Energy Management Plan
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
9.D. AASB Call for Resolutions
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
10. NEW BUSINESS
|
|
Subject: |
10.A. Appointment of Student School Board Representative
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
10.B. 1st Reading, Unpaid Meals Policy
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
10.C. 1st Reading, FY18 Classified Handbook Update
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
10.D. 1st Reading, 2017 Policy Updates Recommended by AASB
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
10.E. 1st Reading, BP/AR 6181, Charter Schools/Application Procedure for Starting a Charter School
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
10.F. Approval of Expenditures Exceeding $10,000: Purchase Garn WHS-2000V from Alaska Heat Technologies for $19,018 plus shipping
|
|
Subject: |
10.G. Resignation: Board of Education Seat 2B
|
|
Subject: |
11. INFORMATION ITEMS
|
|
Subject: |
11.A. Letters and Communications
|
|
Subject: |
11.B. Reports and Information
|
|
Subject: |
11.B.1. AASB 2016 and 2017 Calendars of Events
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
11.B.2. Calendar of Agenda Items
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
11.B.3. Board Stipend Request
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
11.B.4. Travel Reimbursement Request
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
11.B.5. Cell Phone Stipend Request
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
11.B.6. Advisory School Council Meeting Minutes
|
|
Subject: |
11.B.6.a. Naukati (September)
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
11.B.6.b. Port Alexander (September)
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
11.B.7. Travel Report (July & August)
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
11.B.8. Principal/Site Reports
|
|
Subject: |
11.B.8.a. Thorne Bay School
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
11.B.8.b. Barry C Stewart Kasaan, Hollis, Howard Valentine Coffman Cove, Hyder, Naukati, Port Alexander, and Whale Pass Schools
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
12. ADVANCE PLANNING
|
|
Subject: |
12.A. Planning for Next Board Meeting: 3rd Wednesday is October 18, 2017
|
|
Subject: |
12.B. 2017 AASB Annual Conference (Anchorage - November 8-12)
|
|
Subject: |
13. PUBLIC COMMENT
|
|
Subject: |
14. BOARD COMMENT
|
|
Subject: |
15. EXECUTIVE SESSIONS
|
|
Subject: |
16. ADJOURNMENT
|