Meeting Agenda
|
---|
1. CALL TO ORDER
|
2. ROLL CALL
|
3. PLEDGE OF ALLEGIANCE
|
4. APPROVAL OF AGENDA
|
5. WELCOME TO VISITORS
|
6. PUBLIC COMMENT
|
7. CONSENT AGENDA: (Items listed under CONSENT AGENDA are considered to be routine by the School Board and will be approved in one motion unless a Board Member requests that an item be considered separately.)
|
7.A. Approval of the August 17, 2016 Regular Meeting Minutes
|
7.B. Approval of the August 29, 2016 Special Meeting Minutes
|
7.C. Approval of the September 2016 Financial Report
|
7.D. ADDED: Approval of FY17 Certified Contract Addendums: Priscilla Goulding, Amy McDonald, Lisa Cates, Julie Vasquez, Keane Richards, Chadwick Dillman, Jessica Goldman, Laura Anania, Allen Erickson, Megan Fitzpatrick, Mark Gunkel, Sheila Nyquest, Leah Russell, Christine Cook, Isaac Martin, Shane Scamahorn
|
7.E. ADDED: Approval of FY17 Lead Teacher Contracts: Laura Anania, Christine Cook, Chadwick Dillman, Jessica Goldman, Shane Scamahorn, Julie Vasquez
|
7.F. Approval of FY17 Classified Contracts:
|
7.F.1. District-wide: LaNeice Congdon (technology assistant)
|
7.F.2. Barry C Stewart Kasaan: Jessica West (paraprofessional)
|
7.F.3. Hollis: Nick Brazille (bus route driver), George Vasquez (intensive paraprofessional), Cathy Starkweather (food service/custodian), Kyler Looper (food service), Barbara Moots (intensive sign interpreter paraprofessional/intensive bus monitor), Tammy Watkins (intensive paraprofessional/paraprofessional/data clerk), Roger Cates (intensive student transportation)
|
7.F.4. Howard Valentine Coffman Cove: Lexie Hayes (food service), Judy Adamson (paraprofessional/custodian)
|
7.F.5. Hyder: Verna Carey (food service), Amanda Glover (paraprofessional)
|
7.F.6. Naukati: Lisa Howell (paraprofessional), Venessa Richter (intensive paraprofessional), Robert Deuval (food service), Paul Howell (custodian)
|
7.F.7. Port Alexander: Shanna Smith (paraprofessional), Earl Durdle (maintenance technician), Paul Young (custodian), Ghinger Erickson (food service)
|
7.F.8. Thorne Bay: Sandra Campbell (paraprofessional), Charlie Straight (food service freight), Mike Plate (intensive paraprofessional), Earlene Ingman (intensive paraprofessional), Sue Edson (intensive paraprofessional/paraprofessional), Travis Campbell (paraprofessional), Phil Clark (bus route driver), Terri Kohn (bus route driver)
|
7.F.9. Whale Pass: Connie Plante (custodian), Kayleena Toman (food service), Angela Wakefield (paraprofessional), Sarah Vasser (intensive paraprofessional)
|
7.G. Approval of FY17 Extra Duty Contracts: Christine Plate (assistant activities director, concession stand coordinator), Shane Scamahorn (activities director)
|
8. ADMINISTRATIVE/BOARD REPORTS
|
8.A. Superintendent's Report (Lauren Burch)
|
8.B. Business Contractor's Financial Report Narrative (Lucienne Smith)
|
9. ACTION ITEMS
|
9.A. Unfinished Business
|
9.A.1. Action on Administrative/Board Reports
|
9.A.2. Coalition for Education Equity of Alaska (formerly CEAAC) 2016-2017 Membership Dues ($4,000)
|
9.A.3. ADDED: 2nd Reading, FY17 Teacher Handbook
|
9.B. New Business
|
9.B.1. Notice of Vacancy: Board Seat II B
|
9.B.2. Addendum to FY17 Cooperative Agreement with Hydaburg City School District
|
9.B.3. Appoint Board Representative(s) to Bargaining Team for Negotiating the Collective Agreement between Southeast Island School District and the Southeast Island Education Association
|
9.B.4. 1st Reading, BP 3550, Food Service
|
9.B.5. 1st Reading, BP 5040, Student Nutrition and Physical Activity (to replace BP 5140.1, Wellness/Physical Activity/Nutrition)
|
9.B.6. ADDED: FY17 Memorandum of Agreement with Craig City School District for Grant Reporting and Assessment Services
|
10. INFORMATION ITEMS
|
10.A. Letters and Communications
|
10.A.1. Message from AASB Regarding On-site Board Training
|
10.B. Reports and Information
|
10.B.1. AASB 2016 Calendar of Events
|
10.B.2. Calendar of Agenda Items
|
10.B.3. Board Stipend Request
|
10.B.4. Travel Reimbursement Request
|
10.B.5. Cell Phone Stipend Request
|
10.B.6. District Principal & Lead Teacher Reports
|
10.B.7. Principal Report - Thorne Bay
|
10.B.8. Student Board Representative Announcement
|
10.B.9. ADDED: Principal Report - Howard Valentine Coffman Cove
|
10.B.10. ADDED: Greenhouse Manual
|
11. ADVANCE PLANNING
|
11.A. October Board Meeting: 3rd Wednesday is October 19, 2016
|
11.B. AASB Annual Conference and Youth Leadership Institute (November 10-13, 2016 in Anchorage)
|
12. PUBLIC COMMENT
|
13. BOARD COMMENT
|
14. EXECUTIVE SESSIONS
|
14.A. To discuss matters, the immediate knowledge of which would clearly have an adverse effect upon the finances of the school district, more specifically labor negotiations and year-end audit update
|
15. ADJOURNMENT
|
Agenda Item Details
Reload Your Meeting
|
||
---|---|---|
Meeting: | September 21, 2016 at 5:30 PM - Regular Meeting | |
Subject: |
1. CALL TO ORDER
|
|
Subject: |
2. ROLL CALL
|
|
Subject: |
3. PLEDGE OF ALLEGIANCE
|
|
Subject: |
4. APPROVAL OF AGENDA
|
|
Subject: |
5. WELCOME TO VISITORS
|
|
Subject: |
6. PUBLIC COMMENT
|
|
Subject: |
7. CONSENT AGENDA: (Items listed under CONSENT AGENDA are considered to be routine by the School Board and will be approved in one motion unless a Board Member requests that an item be considered separately.)
|
|
Subject: |
7.A. Approval of the August 17, 2016 Regular Meeting Minutes
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
7.B. Approval of the August 29, 2016 Special Meeting Minutes
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
7.C. Approval of the September 2016 Financial Report
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
7.D. ADDED: Approval of FY17 Certified Contract Addendums: Priscilla Goulding, Amy McDonald, Lisa Cates, Julie Vasquez, Keane Richards, Chadwick Dillman, Jessica Goldman, Laura Anania, Allen Erickson, Megan Fitzpatrick, Mark Gunkel, Sheila Nyquest, Leah Russell, Christine Cook, Isaac Martin, Shane Scamahorn
|
|
Subject: |
7.E. ADDED: Approval of FY17 Lead Teacher Contracts: Laura Anania, Christine Cook, Chadwick Dillman, Jessica Goldman, Shane Scamahorn, Julie Vasquez
|
|
Subject: |
7.F. Approval of FY17 Classified Contracts:
|
|
Subject: |
7.F.1. District-wide: LaNeice Congdon (technology assistant)
|
|
Subject: |
7.F.2. Barry C Stewart Kasaan: Jessica West (paraprofessional)
|
|
Subject: |
7.F.3. Hollis: Nick Brazille (bus route driver), George Vasquez (intensive paraprofessional), Cathy Starkweather (food service/custodian), Kyler Looper (food service), Barbara Moots (intensive sign interpreter paraprofessional/intensive bus monitor), Tammy Watkins (intensive paraprofessional/paraprofessional/data clerk), Roger Cates (intensive student transportation)
|
|
Subject: |
7.F.4. Howard Valentine Coffman Cove: Lexie Hayes (food service), Judy Adamson (paraprofessional/custodian)
|
|
Subject: |
7.F.5. Hyder: Verna Carey (food service), Amanda Glover (paraprofessional)
|
|
Subject: |
7.F.6. Naukati: Lisa Howell (paraprofessional), Venessa Richter (intensive paraprofessional), Robert Deuval (food service), Paul Howell (custodian)
|
|
Subject: |
7.F.7. Port Alexander: Shanna Smith (paraprofessional), Earl Durdle (maintenance technician), Paul Young (custodian), Ghinger Erickson (food service)
|
|
Subject: |
7.F.8. Thorne Bay: Sandra Campbell (paraprofessional), Charlie Straight (food service freight), Mike Plate (intensive paraprofessional), Earlene Ingman (intensive paraprofessional), Sue Edson (intensive paraprofessional/paraprofessional), Travis Campbell (paraprofessional), Phil Clark (bus route driver), Terri Kohn (bus route driver)
|
|
Subject: |
7.F.9. Whale Pass: Connie Plante (custodian), Kayleena Toman (food service), Angela Wakefield (paraprofessional), Sarah Vasser (intensive paraprofessional)
|
|
Subject: |
7.G. Approval of FY17 Extra Duty Contracts: Christine Plate (assistant activities director, concession stand coordinator), Shane Scamahorn (activities director)
|
|
Subject: |
8. ADMINISTRATIVE/BOARD REPORTS
|
|
Subject: |
8.A. Superintendent's Report (Lauren Burch)
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
8.B. Business Contractor's Financial Report Narrative (Lucienne Smith)
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
9. ACTION ITEMS
|
|
Subject: |
9.A. Unfinished Business
|
|
Subject: |
9.A.1. Action on Administrative/Board Reports
|
|
Subject: |
9.A.2. Coalition for Education Equity of Alaska (formerly CEAAC) 2016-2017 Membership Dues ($4,000)
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
9.A.3. ADDED: 2nd Reading, FY17 Teacher Handbook
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
9.B. New Business
|
|
Subject: |
9.B.1. Notice of Vacancy: Board Seat II B
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
9.B.2. Addendum to FY17 Cooperative Agreement with Hydaburg City School District
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
9.B.3. Appoint Board Representative(s) to Bargaining Team for Negotiating the Collective Agreement between Southeast Island School District and the Southeast Island Education Association
|
|
Subject: |
9.B.4. 1st Reading, BP 3550, Food Service
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
9.B.5. 1st Reading, BP 5040, Student Nutrition and Physical Activity (to replace BP 5140.1, Wellness/Physical Activity/Nutrition)
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
9.B.6. ADDED: FY17 Memorandum of Agreement with Craig City School District for Grant Reporting and Assessment Services
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
10. INFORMATION ITEMS
|
|
Subject: |
10.A. Letters and Communications
|
|
Subject: |
10.A.1. Message from AASB Regarding On-site Board Training
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
10.B. Reports and Information
|
|
Subject: |
10.B.1. AASB 2016 Calendar of Events
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
10.B.2. Calendar of Agenda Items
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
10.B.3. Board Stipend Request
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
10.B.4. Travel Reimbursement Request
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
10.B.5. Cell Phone Stipend Request
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
10.B.6. District Principal & Lead Teacher Reports
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
10.B.7. Principal Report - Thorne Bay
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
10.B.8. Student Board Representative Announcement
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
10.B.9. ADDED: Principal Report - Howard Valentine Coffman Cove
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
10.B.10. ADDED: Greenhouse Manual
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
11. ADVANCE PLANNING
|
|
Subject: |
11.A. October Board Meeting: 3rd Wednesday is October 19, 2016
|
|
Subject: |
11.B. AASB Annual Conference and Youth Leadership Institute (November 10-13, 2016 in Anchorage)
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
12. PUBLIC COMMENT
|
|
Subject: |
13. BOARD COMMENT
|
|
Subject: |
14. EXECUTIVE SESSIONS
|
|
Subject: |
14.A. To discuss matters, the immediate knowledge of which would clearly have an adverse effect upon the finances of the school district, more specifically labor negotiations and year-end audit update
|
|
Subject: |
15. ADJOURNMENT
|