Meeting Agenda
|
---|
1. CALL TO ORDER
|
2. ROLL CALL
|
3. PLEDGE OF ALLEGIANCE
|
4. APPROVAL OF AGENDA
|
5. WELCOME TO VISITORS
|
6. PUBLIC COMMENT
|
7. BUSINESS ITEMS
|
7.A. Superintendent Report (Sherry Becker)
|
7.B. Approval of FY20 Administrative Contract for Charles Becker (Assistant Principal/Coordinator), pending receipt of required documentation
|
7.B.1. Executive Session to discuss subjects that tend to prejudice the reputation and character of any person, provided the person may request a public discussion, more specifically, approval of FY20 Administrative Contract for Charles Becker (Assistant Principal/Coordinator), pending receipt of required documentation
|
7.C. Approval of FY20 Classified Employment
|
7.C.1. District: Amanda Blankenship (Food Service Coordinator/Special Education Clerical Assistant/Library & Resource Clerk), Margaret Eads (Payroll, Fixed Assets, & Accounting Manager), Terri Kohn (Maintenance Data, Purchasing, Accounting, & Travel Clerk/Bus Driver Trainer), Christine Page Haufe (Executive Assistant/Human Resources Manager/Board Secretary), Caitlyn Sawyer (Technology Assistant), Airica Tripple (Technology Coordinator), Abigail Twyman (Migrant Recruiter), Janelle Wehrman (Thorne Bay School Secretary & District Registrar/Immunizations Coordinator)
|
7.C.2. Maintenance: Branzon Anania (Maintenance Director), Shane Clark (On-call Maintenance Technician/On-call Fleet & Transportation Mechanic's Assistant), Michael Congdon (On-call Maintenance Technician), Jonathan Fitzpatrick (Maintenance Technician), Ron Rusher (On-call Maintenance Technician)
|
7.C.3. Custodians: Terra Green (Howard Valentine Coffman Cove), Paul Howell (Naukati), Connie Plante (Whale Pass), Cathy Starkweather (Hollis), Kim Straight (Thorne Bay Gym), Laura Straight (Thorne Bay School), Paul Young (Port Alexander)
|
7.C.4. Summer Food Program: Laura Straight (Thorne Bay)
|
7.C.5. Greenhouse (July 2019): Mary Auburn-Cook (Greenhouse & Agriculture Assistant - Thorne Bay), Eric Bazzett (Temporary Laborer: Greenhouse - Coffman Cove), Megan Fitzpatrick (Greenhouse/Agricultural Program Coordinator), Rose Ruel (Temporary Laborer: Greenhouse - Coffman Cove)
|
7.C.6. Hydaburg City School District Wood-fired Boiler Installation Project: Jonathan Fitzpatrick (Project Manager)
|
8. PUBLIC COMMENT
|
9. BOARD COMMENT
|
10. INFORMATION ITEMS
|
10.A. Board Stipend Request
|
11. ADJOURNMENT
|
Agenda Item Details
Reload Your Meeting
|
||
---|---|---|
Meeting: | July 16, 2019 at 1:00 PM - Special Meeting | |
Subject: |
1. CALL TO ORDER
|
|
Subject: |
2. ROLL CALL
|
|
Subject: |
3. PLEDGE OF ALLEGIANCE
|
|
Subject: |
4. APPROVAL OF AGENDA
|
|
Subject: |
5. WELCOME TO VISITORS
|
|
Subject: |
6. PUBLIC COMMENT
|
|
Subject: |
7. BUSINESS ITEMS
|
|
Subject: |
7.A. Superintendent Report (Sherry Becker)
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
7.B. Approval of FY20 Administrative Contract for Charles Becker (Assistant Principal/Coordinator), pending receipt of required documentation
|
|
Subject: |
7.B.1. Executive Session to discuss subjects that tend to prejudice the reputation and character of any person, provided the person may request a public discussion, more specifically, approval of FY20 Administrative Contract for Charles Becker (Assistant Principal/Coordinator), pending receipt of required documentation
|
|
Subject: |
7.C. Approval of FY20 Classified Employment
|
|
Subject: |
7.C.1. District: Amanda Blankenship (Food Service Coordinator/Special Education Clerical Assistant/Library & Resource Clerk), Margaret Eads (Payroll, Fixed Assets, & Accounting Manager), Terri Kohn (Maintenance Data, Purchasing, Accounting, & Travel Clerk/Bus Driver Trainer), Christine Page Haufe (Executive Assistant/Human Resources Manager/Board Secretary), Caitlyn Sawyer (Technology Assistant), Airica Tripple (Technology Coordinator), Abigail Twyman (Migrant Recruiter), Janelle Wehrman (Thorne Bay School Secretary & District Registrar/Immunizations Coordinator)
|
|
Subject: |
7.C.2. Maintenance: Branzon Anania (Maintenance Director), Shane Clark (On-call Maintenance Technician/On-call Fleet & Transportation Mechanic's Assistant), Michael Congdon (On-call Maintenance Technician), Jonathan Fitzpatrick (Maintenance Technician), Ron Rusher (On-call Maintenance Technician)
|
|
Subject: |
7.C.3. Custodians: Terra Green (Howard Valentine Coffman Cove), Paul Howell (Naukati), Connie Plante (Whale Pass), Cathy Starkweather (Hollis), Kim Straight (Thorne Bay Gym), Laura Straight (Thorne Bay School), Paul Young (Port Alexander)
|
|
Subject: |
7.C.4. Summer Food Program: Laura Straight (Thorne Bay)
|
|
Subject: |
7.C.5. Greenhouse (July 2019): Mary Auburn-Cook (Greenhouse & Agriculture Assistant - Thorne Bay), Eric Bazzett (Temporary Laborer: Greenhouse - Coffman Cove), Megan Fitzpatrick (Greenhouse/Agricultural Program Coordinator), Rose Ruel (Temporary Laborer: Greenhouse - Coffman Cove)
|
|
Subject: |
7.C.6. Hydaburg City School District Wood-fired Boiler Installation Project: Jonathan Fitzpatrick (Project Manager)
|
|
Subject: |
8. PUBLIC COMMENT
|
|
Subject: |
9. BOARD COMMENT
|
|
Subject: |
10. INFORMATION ITEMS
|
|
Subject: |
10.A. Board Stipend Request
|
|
Attachments:
|
||
Subject: |
11. ADJOURNMENT
|