February 12, 2024 at 4:30 PM - Regular Meeting
Agenda |
---|
A. CALL TO ORDER
|
A.1. Pledge of Allegiance
|
B. ANNOUNCEMENTS
|
B.1. Regular Board Meeting on March 11, 2024 at 4:30 p.m.
|
C. PUBLIC COMMENTS RELATED TO AGENDA ITEMS
|
D. APPROVE AGENDA
|
E. APPROVE CONSENT AGENDA
|
E.1. Minutes of Previous Meetings
|
E.1.a. Re-Organizing Meeting on January 8, 2024, and Regular Board Meeting on January 8, 2024
Attachments:
(
)
|
E.2. Payment of Bills and Wire Transfers for period ending January 31, 2024; totaling $6,549,647.60.
|
E.3. Personnel Items:
Appointments: Mireya Alvarez, Two Hour Special Education Paraprofessional, Roosevelt (1/22/24) Partial Position Mickala Elliot, Special Education Paraprofessional, Middle School (1/16/24) Replacement Lindsey Forcier, Special Education Paraprofessional, Roosevelt (1/23/24) Replacement Juan Gomez Alvarez, Bilingual Paraprofessional, Middle School (1/16/24) Replacement Jennifer Gutierrez, Special Education Paraprofessional, FOCUS (1/9/24) Replacement Jamie Hamstad, Special Education Paraprofessional, Lakeland (1/8/24) Replacement Kenadie Hamstad, Special Education Paraprofessional, Lakeland (1/9/24) Replacement Hidy Hernandez, Special Education Paraprofessional, Roosevelt (2/9/24) Replacement Rachael Kellen, Special Education Paraprofessional, Roosevelt (1/30/24) Replacement Dayna Kluver, Building Security, Senior High (1/31/24) New Position Yosselyn Lopez, Special Education Paraprofessional, Roosevelt (2/13/24) Replacement Laura Nesburg, Building Security, Middle School (2/6/24) New Position Kassandra Rios, Special Education Paraprofessional, Kennedy (2/6/24) Replacement Joseph Shemon, Physical Education Instructor, Prairie Lakes School (1/10/24) Replacement Nyssa Vogel, Special Education Paraprofessional, Lakeland (1/23/24) Replacement Camilla Wenberg, Library Clerical Paraprofessional, ALC (1/4/24) Replacement Joy Wohlin Oman, Licensed School Nurse, Multiple Locations, Replacement Resignations: Fariyo Arte, Special Education Paraprofessional, Kennedy (1/5/24) Callie Danielson, Elementary Instructor, Lakeland (Completion of 23-24 Schl Yr) Mackenzie Fugleberg, Early Childhood Paraprofessional, Roosevelt (2/2/24) Tamie Fugleberg, Special Education Paraprofessional, Roosevelt (2/2/24) Jolene Ladwig, Elementary Instructor, Lakeland (Completion of 23-24 Schl Yr) Ruth Peterson, Elementary Instructor, Roosevelt (7/12/24) Victoria Svegal Munger, ESL Instructor, Senior High (Completion of the 23-24 Schl Yr) Victoria Tiernan, Math Instructor, Middle School (Completion of 23-24 Schl Yr) Erika Wogan, Food Service Assistant, Senior High (1/25/24) Transfers: Amanda Huselid from Library General, Roosevelt to Early Childhood Teaching Assistant, Roosevelt (2/7/24) New Position Michael Jahnke, ISS Senior High to Security Liaison, Senior High (2/1/24) New Position Gail Johns from Special Education Paraprofessional Kennedy, to Library General Paraprofessional, Lakeland (2/21/24) Replacement Nicole Kowalczyk from LPN to Special Education LPN (2/1/24) New Position Gene Schneider, Front Desk Security/Check In, Senior High to Security Liaison Senior High (2/1/24) New Position Leaves of Absence: Jennifer Anderson, Food Service Assistant, Kennedy (2/5/24-2/18/24) Andrea Banks, Special Education Paraprofessional, Senior High (2/28/24-3/10/24) Jennifer Burrows, ECSE Instructor, Jefferson Learning Center, Extend Current Leave to Intermittent (2/19/24-6/30/24) Jessica Dick, Special Education Instructor, Senior High (6/25/24-9/16/24) Amy Freidrichs, Elementary Instructor, Lakeland (1/29/24-2/11/24) Linda Friedlein, Special Education Paraprofessional, Senior High (1/29/24- TBD) Chris Laue, Communications Instructor, Middle School (5/10/24-5/24/24) Chelsie Laue, Special Education Paraprofessional, Middle School (5/10/24-8/26/24) Maribel Martinez, Early Childhood Teaching Assistant, Lakeland (3/12/24-5/20/24) Michael Miller, Elementary Instructor, Lakeland (2/19/24-2/28/24) Maria Sanchez, Special Education Paraprofessional, Roosevelt (1/9/24-5/10/24) Kathleen Schmidt, Head Cook, Kennedy (1/22/24-2/5/24) Karen Swenson, Special Education Paraprofessional, Kennedy (1/24/24-2/5/24) Tayler Newberg, Early Childhood Instructor, Jefferson Learning Center (5/17/24-6/5/24) Hannah Sanders, Agriculture Instructor, Senior High (4/15/24-6/5/24) Lisa Visser, Special Education Instructor, Kennedy (1/19/24-2/23/24) Tim Whittemore, Technology Technician Intermittent Leave of Absence (1/18/24-12/31/24) Theresa Winter, Special Education Paraprofessional, Middle School (2/2/24-2/29/24) Schyler Zuidema, Elementary Instructor, Kennedy (Approx 5/13/24-8/11/24) Amy Freidrichs, Elementary Instructor, Lakeland (1/29/24-2/12/24) Extra Curricular Resignations: Sarah Swedburg, Speech Coach (12/15/23) Shannon Templer, Assistant Dance Coach (Completion of 23-24 Dance Season) Retirements: Richard Courtney, Communications, Senior High, (Completion soft 23-24 Schl Yr) Kristin Dresler, Principal, Kennedy (8/18/24) Christine Eckhoff, Early Childhood Special Education, Jefferson Learning Center (Completion of 23-24 Schl Yr) Marni Myles Vollan, ESL Instructor, Area Learning Center and Prairie Lakes School (Completion of 23-24 Schl Yr) |
E.4. Agreements:
|
E.4.a. American Indian Parent Advisory Committee (AIPAC) Resolution
Attachments:
(
)
|
E.4.b. 2024 PACT For Families Membership Agreement
Attachments:
(
)
|
F. REPORTS
|
F.1. Business and Finance - Kathryn Haase
|
F.2. Human Resources - Liz Windingstad
|
F.3. Teaching & Learning - Carrie Thomas
|
F.4. Assistant Superintendent - Dr. Bill Adams
|
F.5. Superintendent - Dr. Jeff Holm
|
G. ACTION ITEMS
|
G.1. Adopt Resolution Accepting Gifts/Donations
Attachments:
(
)
|
G.2. Approve 2024-2025 School Calendar
Attachments:
(
)
|
G.3. Resolution Directing Administration to Make Recommendations Regarding Programming and Staffing
Attachments:
(
)
|
G.4. SWWC 2024-2025 Service Agreement
Attachments:
(
)
|
H. DISCUSSION ITEMS
|
H.1. School Board Committee Assignment
Attachments:
(
)
|
I. PUBLIC COMMENTS RELATED TO NON AGENDA ITEMS
|
J. ADJOURN
|